Działając na podstawie art. 22b ustawy z 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie wprowadza do stosowania „Standardy Ochrony Małoletnich” (zwane dalej „Standardami”), których naczelnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim pacjentom.
INFORMACJE DLA MAŁOLETNICH PACJENTÓW
Jesteś dla nas ważny! Jesteś tu, ponieważ potrzebujesz naszej pomocy. W naszym szpitalu pracują lekarze, pielęgniarki, którzy chcą pomagać dzieciom.
W naszej pracy kierujemy się zasadami i nie wszystkie dotyczą tylko leczenia. Te, które czytasz, są skierowane do dzieci. Wyjaśnimy Ci w nich, co będziemy robić , abyś czuł/a się dobrze jako nasz pacjent.
- Możesz nam powiedzieć, jak powinniśmy się do Ciebie zwracać.
- Masz prawo wiedzieć, jak nazywa się osoba, która Cię leczy i czym się zajmuje. Jeśli sama zapomni się przedstawić, możesz ją o to spytać.
- Jeżeli czegoś nie rozumiesz, lub nie wiesz, na czym polega Twoje leczenie, a chcesz się dowiedzieć – pytaj śmiało! Postaramy się to wyjaśnić.
- Będziemy Cię traktować z szacunkiem. Nie będziemy Ci mówić, że nie boli, jeśli może zaboleć.
- Chcemy, żebyś zawsze czuł/a, że Twoje zdrowie, potrzeby i uczucia są dla nas ważne.
- Jeśli chciał/a/byś powiedzieć nam o tym, co Ci się podoba lub nie podoba w naszym zachowaniu – zrób to- postaramy się wysłuchać Cię z uwagą.
- Będziemy starali się badać Cię delikatnie i dać Ci czas na oswojenie się z sytuacją. Czasem może to jednak nie być możliwe, jeżeli będziemy musieli udzielić tej pomocy szybko z uwagi na Twoje zdrowie.
- Jeśli jest Ci smutno, tęsknisz za kimś po prostu powiedz nam o tym. Jeżeli potrzebujesz pocieszenia, możesz nas o to poprosić. Nie zawsze będziemy mogli dać Ci tyle czasu, ile potrzebujesz, ale będziemy się starć.
- Będziemy starali się pytać Cię o zdanie w sprawach, w których możemy dać Ci wybór.
- Twoja mama, tata lub Twój opiekun może być z Tobą w szpitalu i zostać na noc, jeśli tego potrzebujesz.
O czym jeszcze warto wiedzieć !
- Jeśli wydarzyło się coś, co Cię niepokoi, ktoś Cię krzywdził lub przekroczył Twoje granice, możesz o tym powiedzieć pracownikowi medycznemu ( np. lekarzowi, pielęgniarce) i prosić o pomoc. Postaramy się rozwiązać ten problem w taki sposób, abyś był/a bezpieczny/a.
- Czasem jesteśmy zabiegani i zmęczeni, możemy nie mieć czasu, aby z Tobą dłużej porozmawiać, bo czekają na nas dzieci, które pilnie potrzebują naszej pomocy. Prosimy – nie zniechęcaj się. W takiej sytuacji postaramy się wskazać Ci kogoś, kto będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania i zaopiekować się Twoim problemem.
Jak wy powinniście się zachowywać podczas pobytu w Szpitalu
- Pracownicy Szpitala będą zachowywać się wobec Was z szacunkiem, dlatego proszą o to samo z Waszej strony. Dzięki temu wszystkim będzie łatwiej, a Wasz pobyt nie będzie wiązał się z dodatkowym stresem.
- Bądźcie kulturalni również wobec rówieśników- część z nich jest tu z tego samego powodu co Wy, czyli w związku z leczeniem. Inni z kolei odwiedzają swoich bliskich. Każdy przeżywa emocje na swój sposób, dlatego pomagajcie sobie nawzajem i bądźcie życzliwi dla innych dzieci.
- Wobec nikogo nie wolno stosować przemocy fizycznej- zakazuje się w szczególności: uderzania, popychania, szarpania, kopania, opluwania,
szczypania oraz wykorzystywania przewagi fizycznej i psychicznej. - Wobec nikogo nie wolno stosować przemocy psychicznej- zakazuje się w szczególności: wyzywania, obrażania, wyśmiewania zawstydzania, upokarzania , przedrzeźniania, straszenia oraz szantażowania.
- W Internecie należy zachowywać się odpowiedzialnie i z kulturą. Nie wolno publikować wpisów mających na celu wyśmiewanie, poniżanie lub upokarzanie innych osób.
- Wobec nikogo nie wolno stosować przemocy seksualnej. Zakazuje się dotykania miejsc intymnych innych osób, kierowania propozycji erotycznych, obnażania się oraz wszelkich innych zachowań na tle seksualnym.
- Nie wolno prezentować i udostępniać treści pornograficznych, wulgarnych i obraźliwych.
- Nie wolno nagrywać innych osób. Zakazuje się transmitowania nagrań innych osób na żywo w Internecie.
Jeśli nie czujesz się na siłach, by otwarcie porozmawiać o swoich problemach z pracownikiem Szpitala, pomoc możesz uzyskać w inny sposób.
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży czynny całą dobę przez cały tydzień. Pamiętaj masz prawo szukać wsparcia dla siebie. Jeśli tego potrzebujesz zadzwoń pod bezpłatny numer 116 111
- Rzecznik Praw Dziecka prowadzi darmowy, całodobowy dziecięcy telefon zaufania, gdzie zarówno dzieci jak i ich rodzice, czy opiekunowie mogą w każdej chwili uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. Jeśli tego potrzebujesz zadzwoń pod bezpłatny numer : 800 12 12 12
Telefonując pod wskazane numery możesz porozmawiać o wszystkim, o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole, czy emocjach, które doświadczasz. Możesz uzyskać pomoc w sytuacji, kiedy czujesz się dyskryminowany/a, kiedy doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem.
Pliki do pobrania:
Zarządzenia(skan): Zarządzenie 26/2024 z2_zarz_26-24.pdf
Zarządzenia(wersja edytowalna): Zarządzenie 26/2024 z2_zarz_26-24.pdf