EMOCJE W TWOICH RĘKACH - kampania społeczna

 

Centrum Zdrowia Psychicznego SPZOZ w Jarosławiu we współpracy z Fundacją Terapia To Nie Wstyd zorganizowało w dniu 10 września 2022r w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom kampanię społeczną pod hasłem EMOCJE W TWOICH RĘKACH

Pragnieniem organizatorów było aby tegoroczna akcja sprawiła by jak najwięcej osób potrafiło zaopiekować się swoimi emocjami i emocjami bliskich.

Celem kampanii była psychoedukacja nt. emocji,  informowanie społeczeństwa o wartości terapii i możliwościach korzystania z pomocy psychiatry, psychologa i psychoterapeuty. Stoiska przy których dyżurowali specjaliści były zorganizowane w Galerii Stara Ujeżdżalnia oraz w Rynku przy Kamienicy Orsettich.

Podczas naszych działań udzieliliśmy ponad 20 porad i informacji osobom, które zainteresowane były problemem. Wolontariusze rozdawali ulotki nt. emocji oraz zachęcające do korzystania z terapii i informujące  o miejscach, w których można uzyskać taką pomoc.

Jako społeczeństwo mamy ze sobą trudny czas, pandemia, wybuchy wojny na Ukrainie, z dnia na dzień rosnąca inflacja to niektóre z obecnych wydarzeń, które mają realny wpływ na nas i nasze gorsze samopoczucie. Każdy dzień dostarcza nam dużo trudnych emocji, dlatego tak ważne jest, aby umieć się nimi zaopiekować, aby zdrowo funkcjonować i czerpać radość z życia. Nie bójmy się prosić o pomoc, gdy emocje biorą górę. Tłumione emocje to między innymi: lęk, agresja, trudności ze snem, stany depresyjne, poczucie zagubienia, trudności w komunikacji z otoczeniem. Długo odsuwane na bok emocje mogą bezpośrednio wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne, a przedłużający się brak kontaktu ze swoimi emocjami sprawia, że trudniej jest do nich dotrzeć i je rozpoznać. Brak umiejętności kierowania emocjami prowadzi do wyładowania złości czy niepokoju na inne osoby często doprowadzając do przemocy słownej lub fizycznej. Autoagresja może być jednym z czynników prowadzących do samookaleczeń i myśli samobójczych. Dlatego tak ważne jest posiadanie umiejętności rozpoznawania i nazywania swoich emocji oraz proszenie o pomoc w odpowiednim momencie.

W imieniu organizatorów akcji

mgr Lucyna Nuckowska

psycholog kliniczny

 

DSC_0003
DSC_0004
DSC_0006
DSC_0009
DSC_0014
DSC_0019
DSC_0020
DSC_0027
DSC_0040
DSC_0044
DSC_0053
DSC_0051

 

 

EMOCJE W TWOICH RĘKACH - współorganizatorzy